- UniMachines
- ›
- Folding machines
- ›
- CNC Folding Machines
- ›
- CNC Folding Machines HERA
- ›
- CNC Folding Machines HERA SH 4 / 2000 x 6
CNC Folding Machine HERA SH 4 / 2000 x 6
CNC Folding Machine HERA SH 4 / 2000 x 6 was manufactured by the machine manufacturer HERA. Machine HERA SH 4 / 2000 x 6 was built in 1994 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| Year of manufacture | 1994 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum bending lenght | 2020 mm |
| Maximum thickness of the bending sheet metal (normal steel) | 6 mm |
| Maximum travel lenght of the upper beam | 300 mm |
| Power demand | 15 kW |
| Machine weight | 9.1 t |
Equipment | |
|---|---|
| HERA System CNC 52124 | |
| Foot control | |
| Adjustable force | |
| Digital adjustment of the bending angle | |
| Digital readout of the backgauge position | |
| Hydraulical drive of the bending beam | |
| Hydraulical clamping | |
| Central lubrication | |
| Technical documentation | |
| CE Declaration | |














































