- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Lathes
- ›
- CNC Lathes Fermat
- ›
- CNC Lathes Fermat CAK 6140
CNC Lathe Fermat CAK 6140
CNC Lathe Fermat CAK 6140 was manufactured by the machine manufacturer Fermat. Machine Fermat CAK 6140 was built in 2006 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2006 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Turning diameter over bed (max) | 400 mm |
| Turning diameter over cross slide (max) | 240 mm |
| Maximum rotary speed of the main spindle | 2000 1/min |
| Total power demand | 7.5 kW |
Equipment | |
|---|---|
| FANUC Series Oi Mate-TC | |











































