- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Lathes
- ›
- CNC Lathes Model PL-3060
- ›
- CNC Lathes Model PL-3060 Primero
CNC Lathe Model PL-3060 Primero
CNC Lathe Model PL-3060 Primero was manufactured by the machine manufacturer Model PL-3060. Machine Model PL-3060 Primero was built in 2015 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2015 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 6558 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Turning diameter over bed (max) | 770 mm |
| Turning diameter over cross slide (max) | 470 mm |
| Maximum travel length in the X-axis | 400 mm |
| Maximum feed rate in Z-axis | 1500 m/min |
Equipment | |
|---|---|
| FANUC Fanuc OI-TD | |


















































