- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Lathes
- ›
- CNC Lathes PADOVANI
- ›
- CNC Lathes PADOVANI LABOR E 200/1000/SIN
CNC Lathe PADOVANI LABOR E 200/1000/SIN
CNC Lathe PADOVANI LABOR E 200/1000/SIN was manufactured by the machine manufacturer PADOVANI. Machine PADOVANI LABOR E 200/1000/SIN was built in 1995 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| region | Nordrhein-Westfalen |
| Year of manufacture | 1995 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 1000 mm |
| Turning diameter over bed (max) | 400 mm |
| Turning diameter over cross slide (max) | 230 mm |
| Diameter of the spindle bore | 48 mm |
| Maximum rotary speed of the main spindle | 3000 1/min |
| Total power demand | 10 kW |
| Length of the lathe | 2650 mm |
| Width of the lathe | 2300 mm |
| Height of the lathe | 2000 mm |
| Weight of the lathe | 2 t |
Equipment | |
|---|---|
| SIEMENS SINUMERIK 805 T | |
| CNC technology cycles | |
| Bar feeder with bar magazine | |
| Liquid cooling system | |















































