- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Lathes
- ›
- CNC Lathes Tecno V
- ›
- CNC Lathes Tecno V v 60 x 2 - 140
CNC Lathe Tecno V v 60 x 2 - 140
CNC Lathe Tecno V v 60 x 2 - 140 was manufactured by the machine manufacturer Tecno V. Machine Tecno V v 60 x 2 - 140 was built in 2000 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Italy |
| region | Bergamo |
| Year of manufacture | 2000 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 400 mm |
| Number of spindles | 1 pcs |
| Maximum power of the main spindle | 18 kW |
| Diameter of the spindle bore | 140 mm |
| Maximum rotary speed of the main spindle | 1500 1/min |
| Number of tool turrets | 1 pcs |
| Total number of tools in the turret | 12 pcs |
| Length of the lathe | 2700 mm |
| Width of the lathe | 1800 mm |
| Height of the lathe | 1700 mm |
| Weight of the lathe | 5500 t |
Equipment | |
|---|---|
| fanuc 21 i - T | |
| RS connection | |
| Spindle with a through hole | |
| C-axis indexed | |
| C-axis synchronous | |
| Automatic feed rate of tailstock | |
| Liquid cooling system | |
| Technical documentation | |
| CE Declaration | |















































