- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Portal Milling Machines
- ›
- CNC Portal Milling Machines AXA
- ›
- CNC Portal Milling Machines AXA UPFZ 40
CNC Portal Milling Machine AXA UPFZ 40
CNC Portal Milling Machine AXA UPFZ 40 was manufactured by the machine manufacturer AXA. Machine AXA UPFZ 40 was built in 2001 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| region | Gelderland |
| Year of manufacture | 2001 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 3900 mm |
| Width of the working table | 1500 mm |
| Number of CNC controlled axles | 5 pcs |
| Maximum distance of the spindle from the table | 2210 mm |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 3800 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 650 mm |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |
















































