- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers AXA
- ›
- CNC Vertical Machining Centers AXA DBZ
CNC Vertical Machining Center AXA DBZ
CNC Vertical Machining Center AXA DBZ was manufactured by the machine manufacturer AXA. Machine AXA DBZ was built in 2003 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2003 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 6913 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 1350 mm |
| Width of the working table | 500 mm |
| Maximum table load (evenly distributed) | 550 kg |
| Power of the spindle drive | 55 kW |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 12000 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 750 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 500 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 600 mm |
| Machine height | 3500 mm |
| Machine length | 6000 mm |
| Machine width | 3500 mm |
| Machine weight | 10 t |
Equipment | |
|---|---|
| Siemens 840 D | |
| Technical documentation | |












































