- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers DECKEL
- ›
- CNC Vertical Machining Centers DECKEL Maho DMU 60T
CNC Vertical Machining Center DECKEL Maho DMU 60T
CNC Vertical Machining Center DECKEL Maho DMU 60T was manufactured by the machine manufacturer DECKEL. Machine DECKEL Maho DMU 60T was built in 2001 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Poland |
| region | Dolnośląskie |
| Year of manufacture | 2001 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Number of CNC controlled axles | 4 pcs |
| Number of synchronous axles | 3 pcs |
| Number of tools in the magazine | 20 pcs |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 12000 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 630 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 560 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 560 mm |
| Total power demand | 32 kW |
| Machine height | 2.2 mm |
| Machine length | 3.5 mm |
| Machine width | 2.7 mm |
| Machine weight | 6.7 t |
Equipment | |
|---|---|
| Heidenhain TNC 426 | |
| Liquid cooling system | |
| Technical documentation | |





















































