- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers HWACHEON
- ›
- CNC Vertical Machining Centers HWACHEON Vesta 1000 12K
CNC Vertical Machining Center HWACHEON Vesta 1000 12K
CNC Vertical Machining Center HWACHEON Vesta 1000 12K was manufactured by the machine manufacturer HWACHEON. Machine HWACHEON Vesta 1000 12K was built in 2016 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2016 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 8279 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 1100 mm |
| Width of the working table | 502 mm |
| Maximum table load (evenly distributed) | 700 kg |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 12000 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 1000 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 500 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 550 mm |
| Machine height | 2670 mm |
| Machine length | 3335 mm |
| Machine width | 2200 mm |
| Machine weight | 6.5 t |
Equipment | |
|---|---|
| Fanuc 0i-MD | |















































