- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers SW (SCHWAeBISCHE WERKZEUGMASCHINEN)
- ›
- CNC Vertical Machining Centers SW (SCHWAeBISCHE WERKZEUGMASCHINEN) BAS03-22
CNC Vertical Machining Center SW (SCHWAeBISCHE WERKZEUGMASCHINEN) BAS03-22
| Category | CNC Milling Machines and Machining Centers SW (SCHWAeBISCHE WERKZEUGMASCHINEN) › |
| Manufacturer | SW (SCHWAeBISCHE WERKZEUGMASCHINEN) › |
ARCHIVED AD
CNC Vertical Machining Center SW (SCHWAeBISCHE WERKZEUGMASCHINEN) BAS03-22 was manufactured by the machine manufacturer SW (SCHWAeBISCHE WERKZEUGMASCHINEN). Machine SW (SCHWAeBISCHE WERKZEUGMASCHINEN) BAS03-22 was built in 2006 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2006 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The seller organizes the transport at a surcharge |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 3288 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Number of CNC controlled axles | 4 pcs |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 17500 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 75000 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 400 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 75000 mm |
| Maximum feed rate in X-axis | 300 mm/s |
| Maximum feed rate in Y-axis | 75000 mm/s |
| Maximum feed rate in Z-axis | 400 mm/s |
| Total power demand | 15.5 kW |
| Number of rotary speeds of the vertical spindle | 2 pcs |
| Machine height | 3100 mm |
| Machine length | 3650 mm |
| Machine width | 2750 mm |
| Machine weight | 7.5 t |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |


-bas03-22-s.jpg)
-bas03-22-1-s.jpg)
-bas03-22-2-s.jpg)
-bas03-22-3-s.jpg)
-bas03-22-4-s.jpg)
-bas03-22-5-s.jpg)
-bas03-22-6-s.jpg)
-bas03-22-7-s.jpg)
-bas03-22-8-s.jpg)







































