- UniMachines
- ›
- Drilling Machines
- ›
- Column Drilling Machines
- ›
- Column Drilling Machines HOLZMANN
- ›
- Column Drilling Machines HOLZMANN SB 4132 SM
Column Drilling Machine HOLZMANN SB 4132 SM
Column Drilling Machine HOLZMANN SB 4132 SM was manufactured by the machine manufacturer HOLZMANN. Machine HOLZMANN SB 4132 SM was built in 2018 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| Year of manufacture | 2018 |
| Warranty | Producer's warranty |
| Technical condition | Unused |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum drilling diameter in steel | 32 mm |
| Maximum spindle travel | 120 mm |
| Throat depth (distance of the spindle axis from the frame) | 260 mm |
| Number of spindles | 1 pcs |
| Number of rotary speeds of the spindle | 1 pcs |
| Minimum rotary speed of the spindle | 60 1/min |
| Maximum rotary speed of the spindle | 3480 1/min |
| Power of the spindle drive | 1.5 kW |
| Total power demand | 1.5 kW |
| Machine weight | 0.15 t |
Equipment | |
|---|---|
| Belt transmission of the spindle drive | |
| Working table rotates around the column | |
| Self-centering chuck | |
| Technical documentation | |
| CE Declaration | |










































