- UniMachines
- ›
- Mechanical Presses
- ›
- Eccentric Presses
- ›
- Eccentric Presses VSS KOSICE
- ›
- Eccentric Presses VSS KOSICE LE 160/C
Eccentric Press VSS KOSICE LE 160/C
Eccentric Press VSS KOSICE LE 160/C was manufactured by the machine manufacturer VSS KOSICE. Machine VSS KOSICE LE 160/C was built in 1980 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 1980 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum force (pressing) | 163.2 t |
| Length of the bottom working table | 990 mm |
| Width of the bottom working table | 700 mm |
| Power demand | 1.3 kW |
| Demand for compressed air (in one cycle) | 0 dm3 |
| Machine weight | 8.7 t |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |












































