- UniMachines
- ›
- Hydraulic Presses
- ›
- H Frame Hydraulic Presses
- ›
- H Frame Hydraulic Presses LASCO
- ›
- H Frame Hydraulic Presses LASCO FP 222 S
H Frame Hydraulic Press LASCO FP 222 S
| Net price | 51771 USD |
| Local tax (VAT) | 23 % |
| Company name |
Maszyneria
Sławomir Konieczko |
| Address | Wita Stwosza 18/13 |
| City | Jelenia Góra |
| Post code | 58-560 |
| region | Dolnośląskie |
| Country | Poland |
| Telephone | +48 603510566 |
| Category | Hydraulic Presses LASCO › |
| Manufacturer | LASCO › |
H Frame Hydraulic Press LASCO FP 222 S was manufactured by the machine manufacturer LASCO. Machine LASCO FP 222 S was built in 1980 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Poland |
| region | Dolnośląskie |
| Year of manufacture | 1980 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | After complete renovation |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum force (pressing) | 200 t |
| Maximum force (return) | 14.8 t |
| Length of the working table | 870 mm |
| Width of the working table | 1600 mm |
| Maximum stroke of the piston rod | 690 mm |
| Machine height | 5500 mm |
| Machine length | 3200 mm |
| Machine width | 2300 mm |
| Machine weight | 56 t |
Equipment | |
|---|---|
| Light curtains | |
| Lighting | |













































