- UniMachines
- ›
- Guillotine shears
- ›
- Hydraulic Guillotine Shears
- ›
- Hydraulic Guillotine Shears BAYKAL
- ›
- Hydraulic Guillotine Shears BAYKAL MGH 3100 X 16
Hydraulic Guillotine Shear BAYKAL MGH 3100 X 16
Hydraulic Guillotine Shear BAYKAL MGH 3100 X 16 was manufactured by the machine manufacturer BAYKAL. Machine BAYKAL MGH 3100 X 16 was built in 2007 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| region | Friesland |
| Year of manufacture | 2007 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum cutting length | 3060 mm |
| Maximum cutting thickness of the sheet metal | 16 mm |
| Maximum cutting angle | 2.7 st |
| Maximum backgauge distance | 1000 mm |
| Number of clamps for sheet metal | 17 pcs |
| Oil tank capacity | 220 l |
| Total power demand | 30 kW |
Equipment | |
|---|---|
| Foot control | |
| Hydraulic clamps for sheet metal | |











































