- UniMachines
- ›
- Guillotine shears
- ›
- Hydraulic Guillotine Shears
- ›
- Hydraulic Guillotine Shears HACO
- ›
- Hydraulic Guillotine Shears HACO HSLX 3008
Hydraulic Guillotine Shear HACO HSLX 3008
Hydraulic Guillotine Shear HACO HSLX 3008 was manufactured by the machine manufacturer HACO. Machine HACO HSLX 3008 was built in 2016 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| Year of manufacture | 2016 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 251711 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum cutting length | 3000 mm |
| Maximum cutting thickness of the sheet metal | 8 mm |
| Maximum number of strokes per minute (automatic work) | 23 1/min |
| Total power demand | 11 kW |
| Machine height | 1900 mm |
| Machine length | 3850 mm |
| Machine width | 2150 mm |
| Machine weight | 6.5 t |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |

















































