Jig borer WOTAN Cutmax 2
Jig borer WOTAN Cutmax 2 was manufactured by the machine manufacturer WOTAN. Machine WOTAN Cutmax 2 was built in 1995 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| region | Gelderland |
| Year of manufacture | 1995 |
| Warranty | Warranty for 3 months |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum drilling diameter in steel | 130 mm |
| Length of the working table | 1400 mm |
| Width of the working table | 1120 mm |
| Maximum rotary speed of the spindle | 3000 1/min |
| Maximum table load (evenly distributed) | 6000 kg |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |












































