- UniMachines
- ›
- Punching Machines for sheet metal
- ›
- Punching Machines
- ›
- Punching Machines TRUMPF
- ›
- Punching Machines TRUMPF TRUPUNCH 3000
Punching Machine TRUMPF TRUPUNCH 3000
Punching Machine TRUMPF TRUPUNCH 3000 was manufactured by the machine manufacturer TRUMPF. Machine TRUMPF TRUPUNCH 3000 was built in 2014 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| Year of manufacture | 2014 |
| Warranty | Without warranty |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum force (pressing) | 18.4 t |
| Maximum thickness of the sheet metal | 6.4 mm |
| Table length (X) | 2500 mm |
| Table width (Y) | 1250 mm |
| Maximum table load (evenly distributed) | 160 kg |
| Machine height | 2252 mm |
| Machine length | 6203 mm |
| Machine width | 6500 mm |
| Machine weight | 12 t |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |




















































