- UniMachines
- ›
- Grinding Machines
- ›
- Surface Grinding Machines
- ›
- Surface Grinding Machines ROSA
- ›
- Surface Grinding Machines ROSA RTSC 1000
Surface Grinding Machine ROSA RTSC 1000
Surface Grinding Machine ROSA RTSC 1000 was manufactured by the machine manufacturer ROSA. Machine ROSA RTSC 1000 was built in 1971 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| region | Gelderland |
| Year of manufacture | 1971 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 1000 mm |
| Width of the working table | 400 mm |
| Power of the spindle drive | 7.5 kW |
| Maximum rotary speed of the spindle | 1450 1/min |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |












































