- UniMachines
- ›
- Milling Machines
- ›
- Universal Milling Machines
- ›
- Universal Milling Machines FEHLMANN
- ›
- Universal Milling Machines FEHLMANN PICOMAX 51 CNC 2
Universal Milling Machine FEHLMANN PICOMAX 51 CNC 2
Universal Milling Machine FEHLMANN PICOMAX 51 CNC 2 was manufactured by the machine manufacturer FEHLMANN. Machine FEHLMANN PICOMAX 51 CNC 2 was built in 1995 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| region | Gelderland |
| Year of manufacture | 1995 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 730 mm |
| Width of the working table | 280 mm |
| Maximum table load (evenly distributed) | 75 kg |
| Power of the spindle drive | 5 kW |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 420 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 240 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 120 mm |
| Machine height | 2320 mm |
| Machine length | 2000 mm |
| Machine width | 2000 mm |
Equipment | |
|---|---|
| Digital readouts | |













































