- UniMachines
- ›
- Milling Machines
- ›
- Vertical Milling Machines
- ›
- Vertical Milling Machines Stanko
- ›
- Vertical Milling Machines Stanko 6 R 82
Vertical Milling Machine Stanko 6 R 82
Vertical Milling Machine Stanko 6 R 82 was manufactured by the machine manufacturer Stanko. Machine Stanko 6 R 82 was built in 1982 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| region | Sachsen |
| Year of manufacture | 1982 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | A18951 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 1250 mm |
| Width of the working table | 320 mm |
| Maximum table load (evenly distributed) | 250 kg |
| Power of the spindle drive | 7.5 kW |
| Maximum rotary speed of the spindle | 1600 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 800 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 240 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 360 mm |
| Machine weight | 2.9 t |
Equipment | |
|---|---|
| Swivel head (1 axis) | |
| Rapid feed of the table | |
| Lighting | |
| Technical documentation | |













































